Narodowe Czytanie 2017

logo narodowe czytanie png

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim.
Lekturą 2017 jest Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Dramat ten zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Dzieło konkurowało z Przedwiośniem Stefana Żeromskiego, Pamiątkami Soplicy Henryka Rzewuskiego i Beniowskim Juliusza Słowackiego.
Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

Finał tegorocznej edycji zaplanowano na sobotę 2 września.
"Strykowskie Czytanie" rozpocznie się o godzinie 10:00 w parku miejskim przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Strykowie. W programie przewidziano między innymi występ grupy teatralnej Fundacji FORM.ART, głośne czytanie fragmentów Wesela oraz wystawę "Słowo i obraz" poświęconą Wyspiańskiemu.
Zapraszamy wszystkich chętnych do odczytania ulubionych aktów lektury. Upominkiem będzie najnowsze wydanie Wesela z pieczęcią okolicznościową. Pieczęć odciskana będzie również w książkach z prywatnych zbiorów.

nc plakat wesele

Powered by Gminna Biblioteka Publiczna w Strykowie