Spektakl Teatru Edu - Artis

W roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Gminna Biblioteka Publiczna w Strykowie zaprosiła  uczniów klas VI -VIII oraz wszystkich  mieszkańców, na spektakl Teatru Edu- Artis z Krakowa "Z kart Dziejów - Moja Ojczyzna 1918 - 2018".

Widowisko nawiązuje do przełomowych wydarzeń - okresów świetności i zawirowań dziejowych, które miały wpływ na odbudowę ojczyzny.W scenariuszu spektaklu  pojawiają się m.in. odniesienia do początków państwa polskiego i Gniezna, chrztu Mieszka I, pierwszej koronacji i bitwy pod Grunwaldem. Te wydarzenia są prezentowane w scenach z udziałem  aktorów oraz fragmentów filmów. W formie narracji i slajdów autorzy widowiska wracają do rozbiorów i walki o niepodległość do 1918 roku, a następnie poprzez  obraz, muzykę i taniec przypominają co działo się w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości i prezentują najważniejsze wydarzenia do 2018 roku.Ta godzina skróconej lekcji historii, przypomniała nam wszystkim jak bardzo cierpiało nasze państwo podczas rozbiorów i jak ważna jest wolność, o której dziś mówimy. Wolność która jest czymś niezwykłym i wyjątkowym, a obcując z nią na co dzień, nie doceniamy jej. Uczniowie w ciszy i zadumie opuścili salę Ośrodka Kultury i Rekreacji w Strykowie.