Narodowe Czytanie - Quo vadis

3 września (sobota) o godz. 10:00 przed budynkiem Gminnej Biblioteki Publicznej w Strykowie odbyła się piata edycja ogólnopolskiej akcji - Narodowe Czytanie. Akcja zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP w celu promocji czytelnictwa i przybliżenia dzieł wielkich pisarzy, co roku gromadzi co raz liczniejsze grupy miłośników klasyki literatury polskiej. W Roku Henryka Sienkiewicza zwyciężyła powieść tego własnie autora pt.: "Quo vadis".

Wybrano ją po raz pierwszy drogą internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło to konkurowało między innymi z "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego, "Chłopami" Władysława St. Reymonta, "Popiołami" Stefana Żeromskiego oraz z powieścią Marii Dąbrowskiej "Noce i dnie". W Strykowie do wspólnego czytania zaprosiliśmy nie tylko czytelników ale i grupę aktorów z Fundacji Artystycznej FORM.ART z Łodzi. Przedstawili oni w profesjonalny sposób dwa fragmenty utworu: scenę walki Ursusa z turem germańskim oraz samobójstwo Petroniusza. Uzupełnieniem był obraz jednego z głównych wątków powieści - miłość Winicjusza i Ligii. "Quo vadis" to piękna książka, która porusza wiele uniwersalnych kwestii, t.j. miłość, władza, religia. Tym samym można odnaleźć w niej nie jedno przesłanie czy mądrość. Mimo, że powieść jest trudnym utworem, i nie zawsze lubianym, strykowska akcja Narodowego Czytania cieszyła się dużą frekwencją czytelników, amatorów tej literatury. Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu i zapraszamy za rok.