Walentynki

3

"Za wszystko płaci się pieniędzmi. Za miłość - tylko miłością"
Istnieje wiele tradycji związanych ze świętowaniem Walentynek. 14 lutego w wielu krajach na całym świecie jest obecnie dniem, w którym zapominamy o napiętym grafiku zadań i staramy się go spędzić z ukochaną osobą. Walentynkowe uroczystości różnić się mogą wielkością i zakresem, ale w tradycyjnym znaczeniu Dzień Zakochanych jest okazją do wyznania ukochanej osobie jak bardzo zależy nam na niej i ile ona dla nas znaczy.


Walentynki wzięły swoją nazwę od imienia chrześcijańskiego męczennika Świętego Walentego. Udzielał on zakochanym ślubów wbrew panującemu cesarzowi, który uważał że wszyscy mężczyźni powinni iść do wojska, a najlepszy żołnierz to taki bez rodziny. Walenty wtrącony został do więzienia gdzie zakochał się w niewidomej córce strażnika. Legenda głosi, że dziewczyna dzięki tej miłości odzyskała wzrok. Rozgniewany cesarz skazał Walentego na śmierć. W przeddzień egzekucji Walenty napisał do ukochanej list miłosny i podpisał "Od Twojego Walentego", co dało właśnie początek tradycji pisania listów i kartek z życzeniami miłości.
Jak wyznać miłość lub odpowiedzieć miłością w innym języku? Jaka jest tradycja Walentynek i jej symbole? Czy to tylko Dzień Zakochanych?
Na te pytania i wiele innych próbowaliśmy odpowiedzieć razem z uczniami klasy "O" Szkoły Podstawowej Nr 1 w Strykowie. Rozważaniom towarzyszyło głośne czytanie opowiadania "Franklin i walentynki" Pauletty Bourgeois oraz gry i zabawy.
W spotkaniu brało udział 28 maluchów.

3

3

3

3

3

Powered by Gminna Biblioteka Publiczna w Strykowie