Tłusty czwartek w Filii w Niesułkowie

1

"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, pysznych pączków nasmażyła". Tym przysłowiem rozpoczęła bibliotekarka Renata Szydlik tłustoczwartkowe spotkanie uczniów klasy V SP w Niesułkowie przybyłych 23 lutego razem z nauczycielką j. polskiego Panią Anną Lipińską oraz wychowawczynią Panią Edytą Leszczyńską do niesułkowskiej biblioteki. Piątoklasiści wysłuchali fragmentu książki J. Szczypki " Kalendarz polski " dotyczącego zwyczajów zapustnych.

Według Oskara Kolberga - polskiego etnografa - tradycja tłustego czwartku sięga XVI w. i związana jest z krakowskim combrem podczas, którego kwiaciarki i straganiarki paradowały po Rynku w kolorowym korowodzie, tańczyły i śpiewały, zapraszały do zabawy również przechodniów częstując ich chruścikami, blinami czy pampuchami.

Następnie uczniowie musieli odtworzyć możliwie w najdokładniejszy sposób wysłuchany przepis na wykonanie pączków, a także rozwiązywali quiz tłustoczwartkowy, w którym to m. in. układali pomieszane przysłowia i pisali wierszyk o pączku. Na zakończenie spotkania, jak przystało na tłusty czwartek, nie mogło zabraknąć pączków.

2

3

Bibliotekarka Filii w Niesułkowie Renata Szydlik.

Powered by Gminna Biblioteka Publiczna w Strykowie