Książka dla dzieci

1

6 kwietnia w ramach Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci (2 kwiecień) rozważaliśmy razem z zaproszonymi uczniami klas III Szkoły Podstawowej nr 1 w Strykowie, jakie są zalety czytania książek już od najmłodszych lat dzieciństwa. Młodzi czytelnicy chętnie opowiadali o swoich domowych biblioteczkach, o czytanych książkach, ulubionych bohaterach. Szybko i sprawnie wskazywali cechy odróżniające literaturę dla dzieci od tej dla dorosłych. Podkreślali wyjątkowość każdej przeczytanej książki i bogactwo wiedzy jakie z niej można czerpać, zgodnie z tym co twierdził pisarz Arturo Perez-Reverte:

"Książki są bramą, przez którą wychodzisz ... Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele. Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy ..."
Zajęcia wzbogacone były licznymi zabawami, zadaniami i zagadkami. Uczniowie musieli między innymi dokończyć cytat lub fragment bajki, rozpoznać tytuł książki na podstawie ilustracji, czy też nosić na głowie książki i wykonywać dodatkowe czynności jak tańczenie, przysiady, chodzenie w bok. Dużo uśmiechów wywołało zadanie prawda - fałsz, gdzie Królowa Śniegu pędziła po śniegu mercedesem, a murarz drukował książki.
Kwestią do przypomnienia był regulamin poszanowania książki. Ale i to nie sprawiło trudności młodym czytelnikom, którzy regularnie korzystają z księgozbioru bibliotecznego.
Spotkanie uzupełnione było głośnym czytaniem wierszy A. Kamieńskiej "Książka" i J. Huszczy "Skarga książki", a także opowiadania wielkanocnego.
Ogółem w lekcjach brały udział 42 osoby.

 

1

1

1

1

1

1

1

1

Powered by Gminna Biblioteka Publiczna w Strykowie