Kalander - warsztaty drukarskie

8 maja gościłyśmy w progach biblioteki Czerpalnię Papieru Kalander. Tym razem nawiązując do czasów Wielkiego Mistrza Jana Gutenberga - firma Kalander stworzyła historyczne warsztaty edukacyjne o tematyce drukarskiej. Tajniki "czarnej sztuki" zgłębiali uczniowie klas IV - VI Szkoły Podstawowej w Niesułkowie oraz uczniowie klas V - VI strykowskich szkół.

Aby obrazowo ukazać czasy Gutenberga, osoby prowadzące występowały w dawnych strojach rzemieślniczych - drukarza i zecera. Uczestnicy poznali prasę drukarską, wzorowaną na prasie XV - wiecznej, na której mogli po wcześniejszym samodzielnym przygotowaniu składu czcionek, drukować stylowy certyfikat młodego czeladnika. Zajęcia podzielone były na 4 odrębne, godzinne spotkania. Na początku każdego warsztatu, pracownik Kalandera przedstawiał krótką historię druku. Kolejnymi etapami pracy uczniów były:
- zecernia - ręczny skład tekstu przy użyciu czcionek
- drukarnia - omówienie zagadnień oraz drukowanie certyfikatu uczestnictwa w warsztatach
- ilustratornia - przygotowanie ilustracji do ksiąg techniką wymagającą kreatywnego myślenia
- samodzielnie wykonane certyfikaty potwierdzane były pieczęcią lakową i zabezpieczone metodą suchego tłoka
Wszystkie prace wykonane podczas tych warsztatów uczestnicy mogli zabrać ze sobą.
Odtworzeniu żywej lekcji historii towarzyszyła galeria prac firmy Kalander.
W zajęciach wzięło udział 76 osób.
Warsztaty organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek.