Tajemnicza historia książki

3

W dniu 16 maja w Gminnej Bibliotece Publicznej w Strykowie z uczniami klasy III Szkoły Podstawowej nr 2, rozwikływaliśmy tajemniczą historię książki.
Gdy na Ziemi pojawił się człowiek, zrodziła się potrzeba porozumiewania się, przekazywania informacji. Oczywiście nie istniała jeszcze książka w dzisiejszej postaci. Jej wygląd zmieniał się w ciągu wieków, a przyczyniały się do tego kolejne wynalazki.

Książki mają bardzo długą historię. Książka, podobnie jak cała kultura przechodziła ewolucję od form najprostszych do tych dzisiejszych –bardzo skomplikowanych i niekoniecznie przypominających książkę, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni (dyskietka, płyta CD).  Dzisiaj trzecioklasiści dowiedzieli się jak wyglądała książka w różnych momentach historii i w różnych kulturach, jakie były materiały piśmiennicze i czy zawsze książka była ogólnodostępna. Przypomnieli sobie zasady poszanowania książki i zachowania się w bibliotece. Poznali również pracę biblioteki, proces wypożyczeń księgozbioru i opracowywania zbiorów. Zajęcia umiliło opowiadanie Ewy Stadtmuller "Jak skrzat Jagódka zakładał bibliotekę" oraz krzyżówka - ulubiona forma zadań uczniów.
Na zakończenie bibliotekarka odpowiedziała na wiele pytań, by zaspokoić niegasnącą potrzebę wiedzy młodych czytelników.
W spotkaniu brało udział 20 uczniów.

2

2

Powered by Gminna Biblioteka Publiczna w Strykowie