Warsztaty scenariuszowe

1

W dniu dzisiejszym (środa 25.10) Gminna Biblioteka Publiczna w Strykowie gościła Zbigniewa Masternaka - pisarza, dziennikarza, scenarzystę filmowego i producenta. Autora cyklu powieściowego "Księstwo", publikowanego w poznańskim wydawnictwie Zysk i S-ka. W 2012 r. na podstawie jego trylogii powstał film "Księstwo" w reżyserii Andrzeja Barańskiego

- premiera światowa odbyła się w Karlowych Warach, podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Wydaną w 2014 roku powieść autora "Nędzole" zamierza zekranizować wybitny polski reżyser Krzysztof Zanussi. Książki Masternaka ukazują się w przekładach na języki obce - niemiecki, rosyjski, ukraiński, bułgarski, serbski, macedoński, mongolski. W 2010 roku "Niech żyje wolność" wyszła po wietnamsku w Ho Chi Minh.
Dzisiejsze warsztaty miały na celu wprowadzenie do sztuki tworzenia scenariuszy filmowych. Pan Masternak omówił konstrukcję scenariusza, postać głównego bohatera i bohaterów drugiego planu, punkty zwrotne w historii oraz sposób pisania dialogów.
Dwu godzinne zajęcia nie były jednak tylko czysto teoretycznym wykładem samego pisarza. Uczestnicy spotkania mogli samodzielnie lub w grupach przygotować scenariusze według własnych pomysłów, a później przedstawić swoim rówieśnikom. Tematyka prac wpisywała się głównie w kanon literatury kryminalno - sensacyjnej, a historie wręcz przerażały. Jednak forma i konstrukcja były poprawne, na co wskazywała ocena profesjonalisty.
W zajęciach brali udział uczniowie klas V, VI i VII Szkoły Podstawowej nr 1 w Strykowie. Ogółem 52 osoby. 1

1

1

1

1

1

1

Powered by Gminna Biblioteka Publiczna w Strykowie