Spotkanie autorskie

1

W dniu 24 listopada młodzi czytelnicy gminy Stryków mieli okazję do spotkania z autorką książek Joanną Marią Chmielewską.
Joanna M. Chmielewska jest pedagogiem, autorką książek dla dzieci (Niebieska niedźwiedzica, Muszla, Ręcznikowiec, Historia srebrnego talizmanu, Neska i srebrny talizman, Zaczarowane rymowanki) i dla dorosłych (Poduszka w różowe słonie, Sukienka z mgieł, Karminowy szal, Mąż zastępczy).

Niebieska niedźwiedzica została uznana za Najlepszą Książkę Dziecięcą 2012 w konkursie „Przecinek i Kropka” i wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Muszla otrzymała nominację w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka 2013”. Za książkę Neska i srebrny talizman byłam nominowana do nagrody literackiej w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2011.
Pisarka prowadzi warsztaty twórczego pisania dla dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in. pracowała z grupą młodzieży z Gryfic, która w ramach gimnazjalnego projektu edukacyjnego napisała zbiór bajek i zaprezentowała je w domu dziecka.
Od kilku lat prowadzi również warsztaty aktywności twórczej na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Szklarskiej Porębie.

Strykowskie spotkania miały miejsce dzisiaj w filii bibliotecznej w Niesułkowie, a o godz. 11:00 w Strykowie. Na zajęcia zaproszeni zostali uczniowie klas O - III lokalnych szkół wraz z ulubionymi misiami. Pluszaki miały być nawiązaniem do jutrzejszego Dnia Pluszowego Misia, i do bohaterów książek J. Chmielewskiej.
Misie często występują w książkach autorki i zawsze pełnią w nich jakąś ważną rolę. Kwintylian jest specjalnym wysłannikiem Wielkich Niedźwiedzi (Historia srebrnego talizmanu, Neska i srebrny talizman), Azul tytułową bohaterką Niebieskiej niedźwiedzicy, a Florian z książki dla dorosłych Poduszka w różowe słonie, ulubionym misiem pięcioletniej Ani, przez którego dziewczynka porozumiewa się ze światem.
Maluchy uczestniczące w zajęciach poznały historię pluszowego misia, miały okazję do twórczych działań, wcielając się w swoje misie (misie przedstawiały się i opowiadały swoją historię, rozmawiały z innymi misiami). Dzieci rozwiązywały zagadki o książkowych niedźwiadkach, poznawały Kwintyliana i Azul i towarzyszyły im w ich przygodach. Był czas również na słodką ucztę, która zakończyła cykl spotkań.
W misiowej przygodzie w Niesułkowie udział brało 50 uczniów, a w Strykowie 65.

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

Powered by Gminna Biblioteka Publiczna w Strykowie