Mikołajek na Mikołajki

1

Na Mikołajkowym Dyskusyjnym Kółku Miłośników Książki 7 grudnia 2017 r. w niesułkowskiej bibliotece uczniowie klasy IV SP w Niesułkowie ( 18 uczniów ) dyskutowali o cyklu książek o Mikołajku autorstwa Rene Goscinnego. Ten francuski scenarzysta, pisarz, jeden z najbardziej znanych twórców komiksu europejskiego miał korzenie polskie. Rodzice autora pochodzili z Polski i wyemigrowali do Francji, do Paryża. Rene od dzieciństwa dużo rysował, chciał pracować w studiu filmowym Walta Disneya.

 Jego marzenie się spełniło. Współpracując z Morrisem, Uderzo i Gilbertem stworzył postać Lucky Luke'a, Indianina Umpapy czy Galla Asteriksa. Natomiast serię książek o Mikołajku nieprzerwanie od połowy lat piećdziesiątych do czasów współczesnych chętnie czytają dzieci i dorośli. Niektórzy z uczniów posiadają w prywatnych księgozbiorach cykl o Mikołajku. Czwartoklasiści doskonale znali perypetie Mikołajka, Alcesta, Ananiasza, Kleofasa, Euzebiusza czy Rufusa i chętnie opowiadali je bibliotekarce jak również polonistce Pani Annie Lipińskiej. W drugiej części zajęć dzieciaki rozwiązywały zgaduj - zgadulę dotyczącą książek o Mikołajku a także odgadywały hasła w Mikołajkowym Kole Fortuny w kategoriach autor i tytuł.

Zwycięzcy zawodnicy: Piotr Skwarczyński, Mateusz Szymański i Michał Zbrojewski otrzymali koszulki z logo Strykowa, kostki Rubika i słodycze.

1

1

1

1

1

Powered by Gminna Biblioteka Publiczna w Strykowie