Opowieść wigilijna

1

Właśnie te motta życiowe braliśmy dzisiaj pod uwagę, debatując nad historią głównego bohatera "Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa, a równocześnie zastanawialiśmy się nad postawami, jakimi człowiek powinien się kierować w swoim życiu.
"Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi" (Jan Paweł II)
"Dobroć serca jest tym, czym ciepło słońca i ona daje życie" (Henryk Sienkiewicz)
 
Lektura, która jest obrazem zwycięstwa dobra nad złem daje najlepszy przykład metamorfozy, dzięki której bohater zrozumiał swoje nieetyczne zachowanie i popełnione błędy. Ebenezera Scrooge'a poznajemy jako skąpego, zgorzkniałego, egoistycznego i oziębłego właściciela kantoru, którego "jedyną ... pasją były interesy". Za sprawą ducha byłego wspólnika Marleya oraz trzech duchów Bożego Narodzenia, Scrooge przechodzi wewnętrzną przemianę, odczuwa żal i skruchę za poprzednie swoje wcielenie, a za cel życiowy stawia sobie pomoc innym, radość z najmniejszych rzeczy, życzliwość. 
Historię życia bohatera poznajemy na tle XIX - wiecznej Anglii w okresie świąt Bożego Narodzenia. Obraz tradycji, jakie były wówczas celebrowane był przyczynkiem do dyskusji na temat obyczajów panujących w Polsce. 
Dzisiejsza lekcja (18 grudzień ) wpisała się idealnie w klimat świąt Bożego Narodzenia, tym bardziej, że zakończyła się właśnie wspólnymi życzeniami wszystkiego co najlepsze i najpiękniejsze.
Uczestnikami spotkania, byli uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Strykowie. 
2
 
3
Powered by Gminna Biblioteka Publiczna w Strykowie