100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

16 marca o godz. 17:00 na Stacji Kultura Dworzec PKP w Strykowie odbyło się spotkanie, organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Strykowie w ramach jubileuszu 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie znakomicie wpisywało się również w klimat niedawno obchodzonego Dnia Kobiet.

Panie z dworów i pałaców, żony, matki, rolniczki, kobiety sukcesu, organizatorki tajnej oświaty i żołnierki w męskich przebraniach. Bohaterki, które w okresie zaborów toczyły walkę o niepodległość, emancypację, a także walkę z codziennymi obowiązkami. Obraz kobiet, ich praw i obowiązków, poglądów, świadomości i funkcji, a także zainteresowań, w sposób profesjonalny przedstawiła Pani dr Ewelina Kostrzewska - adiunkt w Katedrze Historii Polski XIX wieku Uniwersytetu Łódzkiego.Zainteresowania badawcze Pani Doktor to właśnie historia społeczna XIX i XX wieku, historia ziemiaństwa i historia kobiet.Mimo powrotu zimy i niesprzyjającej pogody, wieczór - w nie tylko "babskim" gronie, był interesujący, a momentami zaskakujący.