Imieniny Marszałka J. Piłsudskiego w niesułkowskiej bibliotece

W dniu 19 marca (poniedziałek) w bibliotece w Niesułkowie świętowaliśmy imieniny Marszałka Józefa PiłsudskiegoW dniu 19 marca (poniedziałek) w bibliotece w Niesułkowie świętowaliśmy imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego - wybitnego męża stanu i charyzmatycznego przywódcy. Przeszedł on długą i niezwykłą drogę, zanim stanął w listopadzie 1918 roku na czele odrodzonego po ponad 100 - letniej niewoli państwa polskiego.

Już za życia, jako twórca niepodległości Polski, stał się legendą. Choć otaczała go aura bohatera narodowego, nie uniknął błędów, ulegał namiętnościom, miewał okresy załamania. Jako polityk był zarówno przedmiotem krytyki, jak i obiektem bezgranicznego uwielbienia. A o tej sławetnej postaci z historii Polski opowiadała Pani mgr Małgorzata Cegiełko - Kierownik Działu Metodyki, Analiz i Szkoleń Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Pani Małgorzata, z wykształcenia historyk, zapoznała uczniów klasy VII SP w Niesułkowie z wieloma ciekawostkami z biografii Marszałka. Słuchacze dowiedzieli się m. in. iż Piłsudski był znakomitym taktykiem, sam wymyślił i przeprowadził manewr nad rzeką Wieprz, w wyniku którego Polska pokonała nawałę bolszewicką w 1920 r w bitwie warszawskiej, współpracownicy nazywali go "Dziadkiem". Marszałek bardzo lubił dzieci, często się z nimi spotykał ; lubił zwierzęta - jego ukochana klacz miała na imię Kasztanka, wolny czas spędzał z rodziną w Sulejówku stawiając pasjanse. W swojej prelekcji Pani Cegiełko oprócz wiadomości na temat patrona opowiedziała również o historii i działalności samej biblioteki. Placówka w 2017 r. świętowała 100 - lecie istnienia. Zaprasza czytelników do korzystania z 580 tys. książek, 137 tys. wol. czasopism, 87 tys. jednostek zbiorów specjalnych, kilkuset tytułów czasopism bieżących zgromadzonych w czytelni, w dziale zbiorów regionalnych, w dziale informacji naukowej, w dziale zbiorów audiowizualnych czy w dziale zbiorów specjalnych. Siódmoklasiści zapoznali się także ze stroną internetową biblioteki wojewódzkiej oraz z wystawką książek o Józefie Piłsudskim ze zbiorów biblioteki w Niesułkowie. Spotkanie zakończyła Kierownik GBP w Strykowie Pani Marzena Rusek wręczając Pani Małgorzacie kwiaty, dyplom i gadżety od Urzędu Miejskiego w Strykowie i dziękując za wspaniałą prelekcję.

Bibliotekarka Filii w Niesułkowie - Renata Szydlik.