Relacja ze spotkania z Ryszardem Bonisławskim

Pan Senator Bonisławski - łódzki samorządowiec, regionalista, przewodnik turystyczny po Łodzi i Poznaniu, prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, autor książek, artykułów prasowych i audycji telewizyjnych -  swoją prelekcją zaciekawił wszystkich słuchaczy. Zarówno uczniowie klas VI - VIII SP w Niesułkowie, nauczyciele, seniorzy z Klubu Seniora "Nasza Ferajna" czy śpiewaczki i muzycy  z zespołu " Lipkowianka "  otrzymali solidny zastrzyk wiedzy historycznej. Zgromadzona publiczność zapoznała się z działaniami wojennymi prowadzonymi podczas powstań narodowych i I wojny światowej, ale także wysłuchała ciekawostek z życia codziennego zniewolonego społeczeństwa czy bohaterów narodowych.  Warto zapamiętać, że na skraju wsi Wola Cyrusowa, sąsiadującej z wsią Niesułków Kolonia, doszło do jednego z większych starć militarnych Powstania Styczniowego, w którym zginęło 50 - u powstańców, a ok. 100 - u  zostało rannych. W walce brali udział bardzo młodzi chłopcy w wieku 16 - u  i 20 - u  lat. W drugiej sąsiadującej z wsią Niesułków Kolonia wsi Poćwiardówka, na skraju lasu został założony w latach 1914 - 1918 cmentarz  żołnierzy poległych w czasie tzw. "Bitwy o Brzeziny", jednego z najbardziej krwawych starć Operacji Łódzkiej podczas I wojny światowej. Walczyło tutaj ponad 500 tys. żołnierzy trzech armii : rosyjskiej, niemieckiej i austriackiej - zginęło ok. 200 tys. z nich. Dopełnieniem wykładu Pana Senatora okazał się występ zespołu i kapeli " LIPKOWIANKA "  z Lipki. Panie wykonały bowiem cykl pieśni patriotycznych : Moja Ojczyzna ; Ułani, Ułani ; Polskie kwiaty, którymi to porwały zgromadzoną publiczność do owacji na stojąco i wspólnego śpiewania. Na bis " LIPKOWIANKA " zaśpiewała na ludowo piosenki : Ludowe granie ; Niedaleko jeziora stoi lipka zielona ; Oj zagraj mi muzyko. Na zakończenie spotkania uczestnicy udali się na plac przed budynkiem Domu Kultury, gdzie w alei lip zasadzony został Dąb - Symbol Wolności, w 100 - ą rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę, o czym współczesnych i potomnych informuje pamiątkowa tablica.W środę 10 października 2018 r. w Filii w Niesułkowie odbyło się spotkanie z Senatorem RP Panem Ryszardem Bonisławskim. Wykład Pana Senatora " Małe Ojczyzny - Na drodze do Niepodległości " idealnie wpisał się w cykl spotkań realizowanych przez niesułkowską bibliotekę w ramach obchodów 100 - ej  rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Pan Senator Bonisławski - łódzki samorządowiec, regionalista, przewodnik turystyczny po Łodzi i Poznaniu, prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, autor książek, artykułów prasowych i audycji telewizyjnych -  swoją prelekcją zaciekawił wszystkich słuchaczy. Zarówno uczniowie klas VI - VIII SP w Niesułkowie, nauczyciele, seniorzy z Klubu Seniora "Nasza Ferajna" czy śpiewaczki i muzycy  z zespołu " Lipkowianka "  otrzymali solidny zastrzyk wiedzy historycznej. Zgromadzona publiczność zapoznała się z działaniami wojennymi prowadzonymi podczas powstań narodowych i I wojny światowej, ale także wysłuchała ciekawostek z życia codziennego zniewolonego społeczeństwa czy bohaterów narodowych.  Warto zapamiętać, że na skraju wsi Wola Cyrusowa, sąsiadującej z wsią Niesułków Kolonia, doszło do jednego z większych starć militarnych Powstania Styczniowego, w którym zginęło 50 - u powstańców, a ok. 100 - u  zostało rannych. W walce brali udział bardzo młodzi chłopcy w wieku 16 - u  i 20 - u  lat. W drugiej sąsiadującej z wsią Niesułków Kolonia wsi Poćwiardówka, na skraju lasu został założony w latach 1914 - 1918 cmentarz  żołnierzy poległych w czasie tzw. "Bitwy o Brzeziny", jednego z najbardziej krwawych starć Operacji Łódzkiej podczas I wojny światowej. Walczyło tutaj ponad 500 tys. żołnierzy trzech armii : rosyjskiej, niemieckiej i austriackiej - zginęło ok. 200 tys. z nich. Dopełnieniem wykładu Pana Senatora okazał się występ zespołu i kapeli " LIPKOWIANKA "  z Lipki. Panie wykonały bowiem cykl pieśni patriotycznych : Moja Ojczyzna ; Ułani, Ułani ; Polskie kwiaty, którymi to porwały zgromadzoną publiczność do owacji na stojąco i wspólnego śpiewania. Na bis " LIPKOWIANKA " zaśpiewała na ludowo piosenki : Ludowe granie ; Niedaleko jeziora stoi lipka zielona ; Oj zagraj mi muzyko. Na zakończenie spotkania uczestnicy udali się na plac przed budynkiem Domu Kultury, gdzie w alei lip zasadzony został Dąb - Symbol Wolności, w 100 - ą rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę, o czym współczesnych i potomnych informuje pamiątkowa tablica.

Bibliotekarka Filii w Niesułkowie Kolonii.