Prelekcja "Budowanie Niepodległej Polski" w bibliotece w Niesułkowie

W piątek - 23 listopada 2018 r.  w niesułkowskiej bibliotece adiunkt Piotr Spólnicki z Działu Edukacji Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi wygłosił prelekcję na temat "Budowanie Niepodległej Polski". Spotkanie zorganizowano w ramach obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Zaproszeni na wykład uczniowie klas IV - VIII ( 80 osób ) SP w Niesułkowie wraz z kadrą pedagogiczną wysłuchali i obejrzeli bogato ilustrowanej prezentacji opowiadającej o ostatnich latach niewoli i pierwszych latach Niepodległej ojczyzny. A trudna była droga Polski i Józefa Piłsudskiego - męża opatrznościowego Polaków - do przystanku Niepodległość. W piątek - 23 listopada 2018 r.  w niesułkowskiej bibliotece adiunkt Piotr Spólnicki z Działu Edukacji Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi wygłosił prelekcję na temat "Budowanie Niepodległej Polski". Spotkanie zorganizowano w ramach obchodów 100- lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Zaproszeni na wykład uczniowie klas IV - VIII ( 80 osób ) SP w Niesułkowie wraz z kadrą pedagogiczną wysłuchali i obejrzeli bogato ilustrowanej prezentacji opowiadającej o ostatnich latach niewoli i pierwszych latach Niepodległej ojczyzny. A trudna była droga Polski i Józefa Piłsudskiego - męża opatrznościowego Polaków - do przystanku Niepodległość. Uwięziony w lipcu 1917 r. w Magdeburgu na prośbę Rady Regencyjnej zostaje uwolniony. Przyjeżdżając do Warszawy prowadzi rozmowy z Radą Regencyjną, z Komitetem Narodowym Polskim Romana Dmowskiego, z Polskim Komitetem Likwidacyjnym i z premierem rządu Ignacym Daszyńskim. Kontynuując rozmowy 11 listopada 1918 r. premier Ignacy Daszyński i Rada Regencyjna oddaje władzę w ręce Józefa Piłsudskiego prosząc o utworzenie rządu narodowego. Tego dnia rozbrojono Niemców w Warszawie.Polska symbolicznie odrodziła się właśnie 11 listopada. Granice państwa ustalono na konferencji w Wersalu, o nie Polacy znów musieli walczyć.

Bibliotekarka Filii w Niesułkowie.