Kto czyta książki żyje wielokrotnie

1

"Kto czyta książki żyje wielokrotnie", ten cytat J. Czechowicza towarzyszył ósmej edycji konkursu czytelniczego "CZYTELNIK 2018 ROKU",który to został rozstrzygnięty 26 kwietnia 2019 r. Konkurs adresowany jest do dorosłych czytelników niesułkowskiej biblioteki. W tym roku komisja JURY wyłoniła 19 - stu finalistów:
WYRÓŻNIENIA (laureaci przeczytali po 70 książek) -
ŚLĘZAK ANNA
SZCZEPANIAK MAGDALENA
LIPIŃSKI KONRAD
LIPIŃSKI EDWARD
LIPIŃSKA TERESA
LIPIŃSKA OLGA
LIPIŃSKA ANNA
KRASIŃSKA MAŁGORZATA
KAMIŃSKA MAŁGORZATA
FUS URSZULA
BOROWSKA CECYLIA
III MIEJSCE (laureaci przeczytali po 113 książek) -
WLAZŁO URSZULA
WALAK MAŁGORZATA
KIEJNICH TERESA
JĘDRZEJEWSKA ALEKSANDRA
JESKE ZOFIA
II MIEJSCE (laureaci przeczytali po 143 książki) -
SICIŃSKA ANNA
POLIT MARIA
I MIEJSCE (Czytelniczka Roku przeczytała 187 książek)
SZYDLIK ELŻBIETA
 
Wszyscy finaliści przez rok przeczytali 1808 książek, średnio 1 laureat przeczytał 100 książek przez rok, a na miesiąc 8 książek. Według badań Biblioteki Narodowej 62% badanych nie przeczytało żadnej książki w 2018 roku, a 9% Polaków przeczytało 7 książek. Czytelnicy niesułkowskiej biblioteki przewyższają więc wszelakie rankingi czytelnictwa w Polsce. Czytelniczka 2018 Roku Pani Elżbieta Szydlik ( mieszkanka Lipki, emerytowana pracownica banku, należąca do biblioteki od 10 lat ) przeczytała 187 książek przez rok, a w miesiącu ok. 16 woluminów. Serdeczne gratulacje i wyrazy uznania. Wszyscy finaliści w podziękowaniu otrzymali dyplomy, książki i gadżety z logo Strykowa, a zwyciężczyni dodatkowo statuetkę CZYTELNIKA 2018 ROKU.
Jednak nie samym czytaniem żyje czytelnik. W piątkowe popołudnie laureaci oraz zaproszeni goście spotkali się z dietetyczką Panią Małgorzatą Wasiak i obejrzeli ciekawą prezentację na temat zdrowego odżywiania.

Zasady zdrowego żywienia

  1. Spożywać posiłki regularnie (4-5 posiłków co 3-4 godziny).
  2. Spożywaćwarzywaiowocejak najczęściej, około połowy tego, co się je. Należy spożywać je w proporcji ¾ warzyw na ¼ owoców.
  3. Spożywaćprodukty zbożowe, szczególnie pełnoziarniste.
  4. Codziennie wypijać przynajmniej dwie duże szklankimleka,jogurtulubkefiru, co częściowo można zastąpićserem.
  5. Ograniczyć spożyciemięsa(zwłaszcza czerwonego i przetworzonych produktów, <0,5 kg/tydzień). Zastąpić mięsorybami,warzywami strączkowymiijajami.
  6. Ograniczyć spożycie tłuszczu zwierzęcego, zastąpić goolejami roślinnymi.
  7. Unikać spożywaniacukruisłodyczy, zastąpić je owocami iorzechami.
  8. Unikać dosalania potraw i produktów o dużej zawartości soli. Zastąpić sólziołami.
  9. Wypijać przynajmniej 1,5 l wody dziennie.
  10. Unikaćalkoholu.

Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli wykonać badania BMI (BODY MASS INDEX).
Kalkulator BMI (Body Mass Index), czyli indeks masy ciała, to narzędzie, dzięki któremu można samodzielnie sprawdzić, czy nasza masa ciała jest prawidłowa. Wskaźnik BMI w sposób pośredni opisuje zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie na podstawie proporcji masy ciała mierzonej w kilogramach do wzrostu w metrach. Prawidłowa wartość BMI mieści się w granicach 18,5 - 24,99.
Wskaźnik ten wykorzystywany jest przede wszystkim do oceny ryzyka pojawienia się groźnych chorób: miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, czy nawet nowotworów. Większość tych chorób jest związana z otyłością i dlatego kalkulator BMI to tak przydatne i ważne narzędzie.

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

Powered by Gminna Biblioteka Publiczna w Strykowie