Święty Andrzeju daj nam znać, co będzie się z nami dziać!

1

Szanowni Państwo,
Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. Są one specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.
Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo Andrzejki traktowano bardzo poważnie, współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież.


W dniu dzisiejszym Gminna Biblioteka Publiczna w Strykowie zaprosiła uczniów klasy II Szkoły Podstawowej Nr 1 w Strykowie oraz uczniów klasy III Szkoły Podstawowej Nr 2 w Strykowie na zajęcia, których tematem były Andrzejki i tradycje z nimi związane.
Spotkanie obfitowało w najróżniejsze zabawy i wróżby. Dzieci bardzo chętnie przelewały wosk przez klucz, losowały przyszłe zawody oraz imiona "ewentualnych" partnerów tak jak było to dawno temu, gdy powstała ta tradycja. Kolejną zabawą cieszącą się dużym zainteresowaniem było ustawianie butów, kręcenie butelką by poznać swoją przyszłość czy losowanie kolorów, gdzie każdy kolor niósł za sobą konkretne przesłanie.
Spotkanie uzupełniono głośnym czytaniem wiersza "Wieczór Andrzejkowy" oraz fragmentami opowiadań.
Ogółem w spotkaniu brało udział 45 osób.

1

1

1

Powered by Gminna Biblioteka Publiczna w Strykowie