Fila w Niesułkowie

1

Biblioteka w Niesułkowie funkcjonuje od 1949 r. Umiejscowiona została w budynku szkoły podstawowej i w użytkowanie przekazano jej jedno pomieszczenie.  Funkcję kierownika i zarazem bibliotekarza objął Tadeusz Niemcewicz – nauczyciel. Ze względu na reformę podziału administracyjnego na mocy której zniesiono gminy a w ich miejsce utworzono gromady uległa zmianie nazwa biblioteki z Gminnej Biblioteki Publicznej na Gromadzką Bibliotekę Publiczną. W 1959 roku stanowisko kierownika objął Władysław Kumidaj – pracownik Gromadzkiej Rady Narodowej. W latach 1963-1968 zbiorami biblioteki zajmowała się Karolina Gozdera a po niej obowiązki przejęła Longina Urbańska. Od 1972 r. funkcję bibliotekarza pełniła Zofia Lipińska. W 1975 r. biblioteka straciła status Gromadzkiej Biblioteki Publicznej stając się Filią Biblioteczną Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Strykowie.

W 1978 r. ze względu na złe warunki lokalowe filia przeniesiona została do budynku po agronomówce.  Po wybudowaniu w 1980 r. Domu Kultury, filia zajęła część budynku o łącznej powierzchni 40 m².

W 1990 r. z powodu braku funduszy na utrzymanie bibliotek przez gminę, władze Strykowa podjęły decyzję o zamknięciu Filii Bibliotecznej w Niesułkowie a Zofia Lipińska odeszła na emeryturę.

W 1991 r. reaktywowano działalność filii a obowiązki bibliotekarza przejęła mieszkanka Niesułkowa  Renata Chamerszmit obecnie Szydlik.

W 2006 r. rozpoczął się remont generalny całego obiektu. Modernizacja prowadzona była przez gminę Stryków w ramach działania „Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego”. Jesienią 2007 r. biblioteka wznowiła działalność w nowym lokalu, w budynku przystosowanym dla osób niepełnosprawnych, w warunkach, które pozwalają na prowadzenie szeroko pojętej działalności upowszechniania czytelnictwa. Biblioteka użytkuje lokal o powierzchni 40 m² oraz 50 m² wspólnie z Domem Kultury w części której mieści się księgozbiór podręczny, czytelnia oraz komputery z dostępem do internetu do korzystania przez mieszkańców okolicznych wsi. Księgozbiór biblioteki liczy prawie 10.000 egz. Korzysta z niego ok. 270 czytelników, szczególnie dzieci z pobliskiej szkoły podstawowej.

 2

Gminna Biblioteka Publiczna w Strykowie Filia w Niesułkowie
Niesułków Kolonia 13
95-010 Stryków

Telefon: 42 719-70-94
Adres e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny otwarcia:
poniedziałek, środa, czwartek, piątek 10-18, wtorek 8-16

3

4

5

Powered by Gminna Biblioteka Publiczna w Strykowie